Dubrovnik, 9. srpnja 2025. – U Studentskom centru Dubrovnik započeo je dvodnevni stručni skup i međunarodna radionica u sklopu projekta UNDERSEA (ITHR0200399 – CUP B73C24000160003), koji se provodi u okviru programa Interreg Italija – Hrvatska.
Projekt okuplja osam partnera iz Hrvatske i Italije, uključujući i istraživače Hrvatskog prirodoslovnog muzeja, koji aktivno sudjeluju u projektnim aktivnostima i znanstvenim prezentacijama.
Tijekom konferencije, partnerske institucije predstavljaju svoja istraživanja i rezultate ostvarene u okviru projekta UNDERSEA, dok stručnjaci iz međunarodnih ustanova poput Scripps Institution of Oceanography (SAD), Norwegian University of Science and Technology (Norveška), Tallinn University of Technology (Estonija) i ISPRA – Istituto Superiore per la Protezione e la Ricerca Ambientale (Italija) dijele svoja znanja i iskustva koja se tematski nadovezuju na rad projektnih partnera.
Naglasak je na utjecaju antropogene buke na morske organizme, važnosti automatizirane detekcije zvukova u moru te korištenju pasivnog akustičkog monitoringa u dugoročnim ekološkim istraživanjima.
Stručnjaci su predstavili nove metode i tehnička rješenja u području modeliranja podvodne buke, kao i rezultate istraživanja glasanju riba, istraživanju vrsta kitova koje dugo i duboko zaranjaju u južnom Jadranu, te drugim akustičkim istraživanjima važnim za očuvanje morske bioraznolikosti.
Osim znanstvenog dijela, konferencija uključuje i kulturni program otvoren za javnost. Večeras u 21:00 sat u prostorijama Poslijediplomskog središta Dubrovnik Sveučilišta u Zagrebu (Don Frana Bulića 4) održava se akustičko-umjetnička izvedba “Different Waves”. Izvedba kroz zvuk, svjetlo i ambijent istražuje suživot ljudi i morskih organizama u akustički zagađenom podmorju. Ulaz je besplatan, a svi zainteresirani su srdačno pozvani.
Drugi dan skupa, 10. srpnja, rezerviran je za međunarodnu bioakustičku radionicu, na kojoj će se predstaviti automatizirane metode za detekciju eholokacijskih klikova u usporedbi s ručnim analizama i označavanjem.
Projekt UNDERSEA usmjeren je na razvoj i primjenu inovativnih metoda za praćenje i ublažavanje podvodne buke, s ciljem očuvanja morskih ekosustava Jadranskog mora kroz znanstvenu i prekograničnu suradnju.
Zahvaljujemo Javnoj ustanovi za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima Dubrovačko-neretvanske županije na izvanrednoj organizaciji ovog skupa.
Više informacija o projektu dostupno je na službenoj web stranici: www.undersea-project.eu